5/5 - (1 امتیاز)

پرلاتور (aerator) چیست؟

در خروجی آب شیرآلات بهداشتی مانند آبریز شیر دوش، روشویی، ظرفشویی و خروجی شلنگ توالت از قطعه ای به نام پرلاتور یا سرشیر کاهنده مصرف آب استفاده می گردد. پرلاتورها از خانواده قطعات کاهنده هستند و هدف از بکارگیری این قطعه در شیرآلات کم مصرف، کاهش مصرف آب، کنترل جریان آب، جلوگیری از فشار زیاد آب و پاشیده شدن آب به اطراف سینک و همچنین یکنواختی خروج آب در بهترین شیرآلات است. پِرل (pearl) در انگلیسی به معنای مروارید می باشد و پرلاتور به اصطلاح آب را به جریانی مروارید مانند تبدیل می کند.

ساختار پرلاتور شیر آب

پرلاتور شیر آب از چند لایه توری و یا پلاستیکی تشکیل شده است و طراحی خاص آن باعث ترکیب آب و هوا و کاهش حداقل 50 درصدی مصرف آب می گردد. زمانی که پرلاتور شیر آب در جای خود نصب می شود بجای خروج آب خالص، ترکیبی از آب و هوا با فشار مناسب و به میزان مورد نیاز و کافی از آبریز شیر و یا شلنگ خارج می شود.

انواع پرلاتور

هر یک از انواع پرلاتور، مشخصات و کاربرد ویژه ای دارند و میزان صرفه جویی و نوع جریان آب خروجی در انواع پرلاتور، متفاوت است. مثلا کارکرد اصلی پرلاتور هوا دهنده ترکیب آب و هوا، بدون توجه چندانی به ظاهر جریان آب خروجی، است. اما پرلاتور میکادو علاوه بر ترکیب آب و هوا، جریان خروجی آب جذابی را نیز از نظر ظاهری خلق می کند.

 • انواع پرلاتور هوا دهنده (Aerated stream)

  این نوع آبفشان هوا را با آب مخلوط می کند و جریان آب حجیم تر و سفید تر خروجی در عین ایجاد حسی نرم روی پوست، به اطرف پاشیده نمی شود. این نوع پرلاتور معمولا برای شیرآلات منزل استفاده می گردند.

 • انواع پرلاتور لمینار (Laminar stream)

این نوع آبفشان مخصوص کنترل جریان آب بصورت مستقیم و بدون هوا است. برای نصب در اماکنی که جریان آب بیشتری مورد نیاز است مانند اماکن بهداشتی درمانی مناسب است

 • انواع پرلاتور اسپری کننده (Spray system)

در مناطقی که فشار آب کمتر از میزان مورد نیاز برای تولید جریان آب مخلوط با هوا و یا خالص لمینار است، از این نوع پرلاتور برای تولید خروجی آبی با الگوی دوش استفاده می گردد. این جریان به اندازه ای پراکنده و در عین حال متمرکز است که در هنگام شستشو تمام سطح دست را پوشش می دهد.

 • انواع پرلاتور اسپری کننده باران (Rain Spray stream)

  این پرلاتور تجربه متفاوتی را برای مصرف کننده ایجاد می کند: حس دوش گرفتن مختص دستان شما. تعداد زیادی خروجی ریز آب، به تولید جریانی وسیع و اشباع شده با هوا منجر میگردند.

 • انواع پرلاتور میکادو (Mikado stream)

  آبفشان میکادو، جریان آب را به طرحی چشمگیر تبدیل میکند. طرح خارق العاده و چهارخانه جریان آب خروجی از این پرلاتور آن را به مکمل دکوراسیون های خاص و جذاب تبدیل می کند.

پرلاتور (سرشیر کاهنده مصرف آب) در آبریز شیر روشویی، شیر ظرفشویی، شیر حمام و خروجی شلنگ در شیر توالت کاربرد دارد. بوش و پرلاتور هم مانند سایر قطعات شیرآلات اهرمی دربندی آراد دارای 5 سال گارانتی هستند. درصورت بروز هرگونه مشکل، سوال فنی و یا راهنمای در زمینه خرید شیرآلات با واحد خدمات پس از فروش شرکت دربندی آراد به شماره ۰۲۱۳۶۴۲۵۱۱۷ تماس حاصل فرمایید.